Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Aktualności
COM-DKM koordynatorem działań w trakcie ćwiczenia DYNAMIC MERCY 2017
11.05.2017
Wczoraj, 10. maja siły ratownicze Marynarki Wojennej RP uczestniczyły w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mercy 2017.

Fikcyjny scenariusz ćwiczenia zakładał zaginięcie polskiego jachtu motorowego SKOPOL z sześcioma członkami załogi na pokładzie. Plan rejsu przewidywał przejście jednostki na trasie Świnoujście – Sassnitz (Niemcy) – Hasle (Dania) – Simrishamn (Szwecja).
Ćwiczenie rozpoczęło się przed godziną 09.30, gdy zaniepokojeni krewni uczestników rejsu, zwrócili się o pomoc do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK) w Gdyni. Dyżurna Służba Operacyjna COM-DKM zaalarmowała wydzielone do ćwiczenia siły ratownicze: okręt ORP Lech z 3. Flotylli Okrętów i załogę dyżurną Mi-14 PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego (Darłowska Grupa Lotnicza). Przebywający na Bałtyku okręt ratowniczy o godzinie 11.00 otrzymał informację o włączeniu się w akcję poszukiwania i niezwłocznie zmienił kurs i udał się w wyznaczony rejon. O godzinie 11.28 z lotniska w Darłowie wystartował Mi-14PŁ/R z zadaniem poszukania rozbitków lub szczątków jachtu. Ćwiczenie zakończyło się o godzinie 15.44, załoga jachtu została odnaleziona i bezpiecznie przetransportowana na lotnisko Rønne na Bornholmie.

 

GALERIA


Ćwiczenie Dynamic Mercy jest cyklicznie odbywającym się połączonym międzynarodowym przedsięwzięciem, realizowanym pod auspicjami MARCOM NATO, którego głównym celem jest sprawdzenie zdolności do współdziałania zarówno wojskowych, jak i cywilnych centrów ratowniczych w sąsiadujących ze sobą krajach. W organizowanych cyklicznie manewrach chodzi również o praktyczne przećwiczenie prowadzenia akcji ratowniczych w graniczących ze sobą narodowych strefach odpowiedzialności na morzu. W trakcie ćwiczenia prowadzona jest także wymiana personelu pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi i ćwiczącymi jednostkami, dzięki czemu możliwa jest efektywna weryfikacja procedur działania i wykorzystanie najlepszych praktyk.


Międzynarodowe ćwiczenia ratownicze DYNAMIC MERCY 2017 jest przede wszystkim poświęcone współpracy międzynarodowych sił wydzielonych do prowadzenia akcji ratowania życia na morzu. Z ramienia Marynarki Wojennej, do tegorocznej edycji manewrów został oddelegowany okręt ratowniczy ORP Lech (3. Flotylla Okrętów), śmigłowiec Mi-14PŁ/R (44. Baza Lotnictwa Morskiego).

W tegorocznej edycji ćwiczenia Dynamic Mercy uczestniczą centra koordynacji ratownictwa, wojskowe i cywilne jednostki nawodne, samoloty i śmigłowce z ośmiu państw: Danii, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy, Polski, Szwecji oraz Niemiec. Według ćwiczących, największą trudność podczas tego typu rzeczywistych akcji poszukiwawczych stanowi przekazanie funkcji koordynatora akcji SAR (Search and Rescue - Poszukiwania i Ratownictwa). Dlatego w trakcie Dynamic Mercy 2017 do każdego z epizodów wprowadzane są sukcesywnie kolejne elementy wymuszające przekazanie tej funkcji pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi. Scenariusz manewrów oparty jest na doświadczeniach z przebiegu rzeczywistych akcji ratowniczych prowadzonych w ostatnich latach na Bałtyku.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych