Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Aktualności
Pierwsza akcja ratownicza w tym roku
23.01.2018
Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach ewakuowała na stały ląd pracownika platformy wiertniczej z uszkodzoną ręką. Była to pierwsza akcja ratownicza BLMW w tym roku.


W piątek, 19 września 2018 roku, o godzinie 19.27 załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda, dyżurującego w Gdyni Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym – „"pomoc medyczna"”. Z przekazanych informacji wynikało, że pomocy potrzebuje pracownik platformy wiertniczej znajdującej się na Bałtyku południowym, ok. 100 km na północ od Gdyni. Anakonda, pod dowództwem kpt. pil. Marcina Chałubińskiego, osiągnęła gotowość do startu o godzinie 19.35. Sześć minut później śmigłowiec wykonał start i skierował się w kierunku platformy, nawiązując standardowo łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz platformą. O godzinie 20.23 poszkodowany z urazem prawej ręki, trafił na pokład śmigłowca i załoga obrała kurs powrotny w kierunku lądu. Tuż po lądowaniu na lotnisku w Babich Dołach, o 21.00 poszkodowany przekazy został obsadzie medycznej karetki.

Od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, lotnicy morscy przeprowadzili 618 akcji ratowniczych z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca. W tym czasie udzielono pomocy 329 osobom.

 

Akcję ratowniczą z ramienia COM-DKM koordynowała oficer operacyjny ratownictwa kpt. mar. Alicja Jaguś-Cynkiel.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych