Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Aktualności
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa
28.05.2018
Dzisiaj, 28 maja, w Centrum Operacji Morskich - Dowództwie Komponentu Morskiego odbyła się zbiórka całego stanu osobowego w związku z obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.

W uroczystości uczestniczył dowódca COM-KM kontradmirał Krzysztof Jaworski.
Kadra i pracownicy wojska, spotkali się, aby uczcić pamięć wszystkich poległych i żyjących uczestników misji wojskowych. Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa były okazją do wręczenia wyróżnień przyznanych przez dowódcę jednostki weteranom służącym w COM-DKM. Wręczono nagrodę rzeczową i listy gratulacyjne oraz przyznano urlopy nagrodowe i pochwały.
Dodatkowo, w trakcie spotkania podsumowano Mistrzostwa COM-DKM w biegach długich  i uhonorowano uczestników. Mistrzem Centrum a zarazem najstarszym zawodnikiem zawodów został kmdr Mariusz Kościelski. Kolejno na podium stanęli st. chor. szt. Robert Lewandowski oraz st. chor. szt. Andrzej Bryłka.

 

GALERIA

 


Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (29 maja) został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku ustawą, która weszła w życie 1 kwietnia 2012 roku. To święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, które z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali obowiązki służbowe poza jej granicami.
Święto to jest wyrazem szacunku i uznania państwa i narodu dla ponad 90-tysięcznej rzeszy polskich weteranów misji wojskowych, które były prowadzone od 59 lat na trzech kontynentach. Początki udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach pokojowych sięgają roku 1953, kiedy to pierwsza ich grupa rozpoczęła służbę w zorganizowanej pod auspicjami ONZ Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Od tego czasu polscy żołnierze brali i biorą nadal udział w ponad 70-ciu operacjach prowadzonych w 38 państwach Azji, Afryki i Europy. Do roku 1995 kontyngenty WP uczestniczyły wyłącznie w działaniach kierowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wykonując głównie zadania logistyczne. Z tego okresu do historii przeszła służba polskich kontyngentów wojskowych w Korei, na Półwyspie Indochińskim, w Egipcie, Izraelu, Syrii i Namibii. W kolejnych latach nastąpiło przewartościowanie polskiego zaangażowania w misjach. Zmniejszył się nasz udział w operacjach prowadzonych przez ONZ, wzrósł natomiast udział w operacjach doraźnych koalicji międzynarodowych oraz w misjach dowodzonych przez NATO, a od 2003 r. - przez Unię Europejską.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych