Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Aktualności
WICEADMIRAŁ JÓZEF UNRUG WRACA DO OJCZYZNY
24.09.2018
Jeden z twórców Marynarki Wojennej, Dowódca Floty w latach 1925-1939, wiceadmirał Józef Unrug oraz jego małżonka Zofia Unrug we wtorek, 2 października zostaną pochowani w Kwaterze Pamięci Cmentarza MW w Gdyni.

Uroczystości związane ze sprowadzeniem prochów admirała Unruga do kraju rozpoczęły się dzisiaj, 24 września, w Montresor we Francji, gdzie zmarł i został pochowany w 1973 roku.

W poniedziałek, 24 września br. w Montresor rozpoczęły się uroczystości podjęcia szczątków śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii. Następnie, dzień później zostaną one przetransportowane do Brestu, na pokład fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko”. Na okręcie trumny z doczesnymi szczątkami Admirała i Jego małżonki powrócą do kraju. Podczas uroczystości we Francji hołd ostatniemu Dowódcy Floty oddają przedstawiciele Marynarki Wojennej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz innych organizacji rządowych i pozarządowych. Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego na uroczystościach reprezentuje jego dowódca wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

W dniach 1-2 października br. w Helu i Gdyni odbędę się uroczystości państwowego pogrzebu śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii Unrug. To symboliczne dopełnienie jego woli, zgodnie z którą pragnął spocząć na ojczystej ziemi wraz ze swoimi towarzyszami broni. Po 45 latach od śmierci admirała polskie państwo spłaca dług, zaciągnięty w czasie II wojny światowej. Symboliczny powrót nad Bałtyk Dowódcy Floty i Jego państwowy pogrzeb wpisuję się w przeżywany przez nas obecnie jubileuszowy rok 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP.


PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH

 

Hel / Gdynia – poniedziałek, 1 października 2018 roku

  • godz. 10:00 – msza św. żałobna w kościele pw. Bożego Ciała w Helu
  • godz. 11:30 – uroczystości patriotyczne przed Pomnikiem Obrońców Helu
  • godz.13:00-14:30 – uroczyste przejście okrętu MW z Helu do Gdyni z trumnami śp. adm. Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii na pokładzie;
  • godz.14:30-15:30 – przejście konduktu pogrzebowego z Portu Wojennego Oksywie do kościoła garnizonowego MW przy ul. Śmidowicza
  • godz. 15:30-21:00 – wystawienie trumien śp. wadm. Józefa Unruga i śp. Zofii Unrug w kościele MW / 17.00 - Msza św. i 20.30 - Żałobne Nieszpory.

Gdynia – wtorek, 2 października 2018 roku

  • godz.08:00 – wznowienie czuwania przy trumnach w kościele garnizonowym
  • godz. 10:00 – Msza św. pogrzebowa — przewodnictwem Biskupa Polowego z udziałem rodziny, władz państwowych i wojskowych
  • godz. 11:30-12:50 – przejście konduktu pogrzebowego z kościoła garnizonowego na Cmentarz Marynarki Wojennej przy ul. Ks. Muchowskiego
  • godz. 12:50 – uroczysty pochówek w ceremoniale wojskowym na Cmentarzu Marynarki Wojennej z udziałem Prezydenta RP / Kwatera Pamięci.

  GALERIA

 

Józef Michał Hubert Unrug urodził się 7 października 1884 roku w Brandenburgu pod Berlinem. Był synem gen. mjra Tadeusza Gustawa, oficera gwardii pruskiej oraz Isidory von BÜNAU, hrabianki saskiej. Odziedziczył po ojcu majątek Sielec w powiecie żnińskim. W latach 1904-1919 służył w Keiserliche Marine. Ukończył Oficerską Szkołę Morską w Mürwick. Lata 1907-1911 to okres służby na krążownikach "Munchen" i "Niobe" oraz pancerniku "Braunschweig". W latach 1913-1914 był oficerem wachtowym i dowódcą baterii dział na flagowym pancerniku "Friedrich der Grosse". Ukończył kurs min i torped oraz szkołę podwodnego pływania. Od 1915 r. do 1919 r. służył na okrętach podwodnych, był m.in. komendantem Szkoły Podwodnego Pływania, dowódcą okrętu i dowódcą flotylli okrętów podwodnych. 1 czerwca 1919 roku zgłosił się do Wojska Polskiego. 26 lipca został wcielony do PMW w stopniu kapitana marynarki. 18 września objął stanowisko Szefa Wydziału Operacyjnego Sekcji Organizacyjnej w Departamencie dla Spraw Morskich, a następnie został skierowany do Gdańska na stanowisko kierownika Urzędu Hydrograficznego. Pełnił szereg odpowiedzialnych stanowisk w Marynarce Wojennej w okresie międzywojennym, był m.in. w 1922 r. p.o. Szefem Sztabu Dowództwa Wybrzeża Morskiego w Pucku, a następnie Szefem Sztabu Dowództwa Floty. 19 maja 1925 roku został mianowany przez Prezydenta RP Dowódcą Floty. W 1933 roku został awansowany do stopnia kontradmirała.


Z chwilą mobilizacji 24 sierpnia 1939 roku został mianowany Dowódcą Obrony Wybrzeża, podległym bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi. Od 1 września do 2 października dowodził obroną Helu. Okres od momentu kapitulacji do 29 kwietnia 1945 roku spędził w niewoli, w sześciu obozach jenieckich. X B Nimburg, XVII C Spittal, II C Woldenberg, VII B Sandbostel, IV C Colditz, X C Lubeka, a od 1941 r. VII A Murmau. Po opuszczeniu oflagu VII A w Mürnau w Bawarii, udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został mianowany I zastępcą szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej w Londynie. 2 września 1946 roku został awansowany do stopnia wiceadmirała. Od 8 marca 1947 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia i na nim spoczywał ciężar działań związanych z demobilizacją personelu sił morskich.

W 1948 roku po demobilizacji, wyjechał wraz z rodziną do m. Agadir w Maroku, gdzie pracował przy załadunku manganezów na statki. Następnie przeniósł się do Francji i zamieszkał w Domu Polskim w Lailly en Val pod Orleanem. Tam pracował jako kierowca ciężarówki, wożąc żywność z pobliskiego miasteczka. Zmarł w wieku 88 lat w nocy z 28 lutego na 1 marca 1973 roku w Lailly en Val i został pochowany w kaplicy zamku Branickich w Montresor nad Loarą.

Pamięć o wiceadmirale Józefie UNRUGU jest widoczna w wielu miejscach na Wybrzeżu - tablica jego pamięci w kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu, jego imię noszą: Centrum Szkolenia MW w Ustce, Szkoła Podstawowa Nr 17 w Gdyni, Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa w Laskach Wielkich. Wiceadmirał ma tez swoją ulicę w Gdyni. 2 lipca 2006 r., uhonorowano tego wybitnego oficera Polskiej Marynarki Wojennej, gwiazdą wmurowaną w Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie."

Za swoją służbę odznaczony był: Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari IV klasy, Orderem Polonia Restituta III i IV klasy, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, duńskim Orderem Danebroga, francuską Legią Honorową IV kl., pruskim Krzyżem Żelaznym I i II klasy, syjamskim Orderem Białego Słonia, szwedzkim Orderem Miecza, łotewskim Orderem trzech Krzyży.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych